Magyaros szűzérme – Jamie Oliver szerint
Jamie 15 perces kajáiból már több epizódot látva azt a következtetést vontam le, az is célja, hogy több nemzet ételét bemutassa a nézőinek. Éppen megfogalmaztam az egyik adás kezdetekor, hogy vajon, a mi ételünk közül is lesz-e valamelyik, amikor ez jött… Nagyon kíváncsi voltam, ő hogy csinálja, és főleg, hogy milyen lesz ennek az íze. Összetevőiben nem kicsit tér el a mi hagyományos szűzérménktől, de ez bevett szokása, hiszen időt szeretne spórolni…
Hozzávalók:
50 dkg sertés szűzpecsenye
só
bors
őrölt koriander
olívaolaj
2 kaliforniai paprika
1-2 fej lilahagyma
1 répa
1 édesköménygumó
1 alma
fűszerpaprika
4 gerezd fokhagyma
balzsamecet
fél liter passzírozott paradicsom
4-5 babérlevél
1 bögre (25 dkg) basmati rizs
Elkészítés:
2 bögre enyhén sós vizet felforraltam, beleöntöttem 1 bögre (folyó víz alatt átmosott) rizst, egyszer átkevertem, majd lefedve 10 perc alatt megfőztem (pontosabban az én rizsemhez ennyi idő nem volt elég, mert némelyik szem – kóstolásra – még kemény volt, ezért további vizet öntöttem rá, villával átkevertem, és visszatettem főni, amíg meg nem puhult).
A szűzpecsenyét 1,5-2 centis karikákra vágtam, vágott felükkel lefektetve ököllel kissé megütögettem, mindkét oldalukat bátrabban megsóztam, borsoztam, meghintettem korianderrel. Kevés olívaolajjal megcsepegtettem, abban valamennyit megforgattam, és egyelőre félretettem.
A raguhoz felaprítottam a megmosott zöldségeket: a paprikákat magházak nélkül 2 centis kockákra, a lilahagymát karikára, a répát és az édesköménygumót (melynek szárát és kaporszerű leveleit kihagytam) uborkagyalun leheletvékonyra. Egy magasabb falú serpenyőbe 2 evőkanál olívaolajat öntöttem, meghintettem sóval, borssal, majd gyakori kevergetés mellett fedő alatt pároltam.
A húsokat a felforrósított (ideálisan grill)serpenyőbe helyeztem, és 3-4 perc alatt – félidőben fordítva – megsütöttem, melegen tartottam.
Amikor a zöldségek készre puhultak, belenyomtam a fokhagymákat, megszórtam 2 púpozott teáskanál fűszerpaprikával, beletettem a babérleveleket, és felöntöttem (házi) passzírozott paradicsommal, aminek az üvegét is kevés vízzel kiöblítettem, azt is a raguhoz adva. Néhány percig forraltam. Ha nem találtam volna elég sűrűnek, simán belekeverek egy kicsi vízzel higított kevés lisztet, de nekünk megfelelt az állaga, úgyhogy elzártam alatta a tüzet.
A kész rizsbe beleforgattam 1 teáskanál fűszerpaprikát, ezt tettem a kínáló-tál aljára, ráhalmoztam csaknem az egész ragut, majd kissé ellapítva a tetejükre igazítottam az érméket.