Jamie disznósültje

2015.08.30 11:06

            hozzávalók :

  • 5 kiló vagy 2x2.5 kiló bőrös tarjadisznósültje
  • 200 g vagy fél üveg narancs lekvár
  • 2 evőkanál őrölt feketebors
  • 2 enyhén csípős vörös chili paprika vagy erős hegyes – kimagozva, kierezve
  • 1 csokor menta levele
  • 1csokor petrezselyem levele
  • 1 citrom leve
  • kb. 20-30 egyforma méretű burgonya (ne legyenek sokkal nagyobb, mint egy billiárd golyó)

    undefined

     

Elkészítés:
Melegítsük elő a sütőt 160-170 fokra. Tegyük a húst egy tepsibe, és egy nagyon éles késsel vágjunk a bőrbe csíkokat, kb. 3 centis távolságban, négyzethálós alapon. A csíkokat ne vágjuk túl mélyen és túl közel egymáshoz, mert akkor sütés közben könnyen leválnak, ez pedig rontja a végső összképet. Locsoljuk meg a húst egy kis olajjal, jó alaposan dörzsöljük be sóval és frissen őrölt fekete borssal. Ezután fedjük le jó szorosan a tepsi tetejét alufóliával, és tegyük a húst a sütőbe úgy kb. 4-5 órára. Áztassuk be a krumplikat (nem kell se pucolni, se felvágni), és keverjük össze a narancslekvárt egy teáskanál borssal, ezután a következő 3-4 órában semmi teendőnk nem lesz.

A sütési idő lejárta előtt egy fél órával osonjunk a konyhába, vegyük ki a húst a sütőből, távolítsuk el a fóliát, öntsünk le róla a zsír felét (egy keveset locsoljunk vissza a tetejére), majd toljuk vissza a húst a sütőbe, ezúttal fedetlenül.A lecsapolt zsír maradékában forgassuk meg a héjában hagyott burgonyákat, fektessük őket egymás mellé egy tepsibe, és toljuk a tepsit a hús alá. Így a jól bezsírozott krumplik legalább egy órát napozhatnak a sült árnyékában. Amikor a hús sütési ideje lejárt, vegyük ki a sültet a sütőből, öntsük le róla az összes zsiradékot és kenjük a sült bőr és a piruló hús tetejére a borsos narancslekvárt. Ezután dugjuk vissza a sültet még úgy kb. 30 percre, hogy a lekvár jól ráolvadhasson a tetejére. Ezalatt a krumplikat hagyjuk békésen napozni a második polcon. Fél óra múlva a sertés tarja kész, de a krumpliknak lehet, hogy még így is sülni kell, ez fajtától függ.

A krumplisütés titka
Forgassuk meg a gumókat párszor és öntsünk még rájuk a zsiradékból, ha a fajta úgy kívánja. Vigyázzunk, ne ússzanak – inkább süljenek. A lényeg, hogy a krumpli héja ne nagyon sérüljön meg, inkább kérgesedjen egy kicsit. Hústűvel ellenőrizhetjük, hogy a krumplik belseje puha-e már.

 

Az utolsó fél órában azért akad még teendő, de nem lesz túl bonyolult ez sem. Magozzuk, erezzük és karikázzuk fel a chilit, vágjuk fel durván a mentát és a petrezselymet, és facsarjuk ki egy citrom levét. Amikor a hús kipihente magát, azt nem szeleteljük. Egy részét – akár csak a pekingi kacsát – közvetlen tálalás előtt egy villával „megtépkedjük”. Ezekre a letépett darabokra rámerünk egy keveset a tepsi aljában összegyűlt ragadós szószból, majd megszórjuk a húshalmot chilivel, mentával és petrezselyemmel, ezután rálocsolunk egy kevés citromlevet is. Az így beízesített halomból szed majd magának mindenki egy hús-csipesszel, és ahogy fogy a hús, úgy tépkedjük és ízesítjük tovább. A héjában sült burgonyát köretként kínáljuk, de a hús mellé kitűnőek a majonézes saláták és a savanyúságok is. A karamellizált, ragacsos, lekváros íz a citrommal, a mentával, a petrezselyemmel és a chili enyhén csípős ízével olyan páratlan édes-savanyú élménnyé teszi a porhanyósra sült húst, amelyet senki sem felejt el egyhamar.

A maradék újrahasznosítása

Ha a vendégeink nálunk maradnak éjszakára, a disznósült maradékból – további elkápráztatás céljából – a valaha létezett legfinomabb házi gyros készíthető el különösebb energiaráfordítás nélkül. Lapátoljuk a megmaradt (és felmelegített) tarja-zúzalékot felmelegített pitákba, és dobjuk be egy korai ebéd ötletét az ébredezők között.