A csésze 200 ml-es
1 csésze buborékos ásványvíz
1 egész tojás
½ teáskanál só
1 teáskanál cukor (édes töltelékhez 2 tk)
4 evőkanál olaj
4 csésze liszt (1 csészényi liszt kb 140-150 g)
Összeállítottam a tészta hozzávalóit, a lisztfajták különbözősége miatt érdemes a ¾-edével fakanállal összekeverni és apránként adagolni a maradék lisztet, esetleg kevesebbet tenni belőle, az a lényeg, hogy rugalmas tésztát kell kapni, ne legyen túl kemény. Az olajtól sima, rugalmas szerkezetű lesz. Nem kell sokáig gyúrni. Annyira jó a tészta állaga, hogy a nyújtáshoz nincs szükség lisztre, mert nem ragad. Ez azért is nagyon előnyös, mert a forró olajban nem ég le a felületén maradt liszt.
20 percet pihentettem, letakarva, hűtőben. A tészta hűtés után puhább lett.
Ebből a tésztafajtából nagyon jól sikerül a pelmeni, vagy derelye bármivel (gyümölcs, túró, darált hús, fűszerezett tört krumpli) töltve, a manti. Ideális a tészta- nem fő szét, finom puhaságú főzés után, olyan könnyed és nagyon finom.
TÖLTELÉK:
200 g túró (lehet- 100 g túró + 100 g juhtúró + 100 g mozzarella )
100 g brynza (juhtúró)
petrezselyemzöld
friss kapor
fehér bors
csipetnyi oregano
só
olaj a sütéshez
Vékonyra nyújtottam a tésztát és egy tálka segítségével nagyobb köröket vágtam.
A felére raktam a túrós töltelékből, ráhajtottam a körforma másik felét, félhold alakúra, és előbb az ujjaimmal, majd villával is körbenyomkodtam.
Jó meleg olajban kettesével aranyszínűre sütöttem. A felesleges olajat papírkendővel itattam fel. Még melegen tálalva fogyasztottuk, másnapra megmaradt pár darab, a hűtőből kivéve ettük- rendkívül finom volt ebben az állapotában is :)